Az 1500-as években Japánt belháborúk sorozata rázta meg. Az Ashikaga Sógunátus 15., egyben utolsó uralkodója, Yoshiaki, eredetileg egy kolostorban élt. Bátyja meggyilkolása után, a család becsületének fenntartásáért lépett politikai pályára. Ehhez támogatókra, erős hadsereggel rendelkező klánurakra volt szüksége. Csakúgy, mint ellenfeleinek. Megindult a harc a Japán feletti egyeduralom megszerzéséért. Ennek a belháborús időszaknak volt az egyik kiemelkedő alakja Takeda Shingen, akinek csatái legendává váltak. A japán TV társaságok SAMURAI WARLORDS címmel sorozatot készítettek a korszak jelentős egyéniségeiről. A történelmi sorrendet figyelembe véve Shingen (1521-73) élete az elsők között került képernyőre.
Az első részben az ifjú harcos tetteit követhetjük nyomon, felemelkedését a klán élére. Legnagyobb riválisa nem más, mint a tulajdon apja (Sonny Chiba) , aki maga szeretne a legfőbb hadúr lenni és féltékeny lesz fia sikereire. Bepillanthatunk a korabeli klánviszonyokba, az érdekeltségek és egyéni ambíciók bonyolult szövevényébe. Mindezt látványos tálalásban kapjuk, korhű jelmezekkel, néhány pazar harci jelenettel fűszerezve. A 2. rész Takeda felnőttkorát taglalja. Ez inkább már kamaradráma jellegű. Láthatjuk a nagy hadvezér emberi gyengéit, titokzatos betegségét, hogyan ismétli meg azokat a hibákat, amiket az apja ellene követett el. Mint azt a Kagemusha (Árnyéklovas) ismerői tudhatják, ezek vezettek végül a klán végzetéhez.
A film erőssége a korabeli szövevényes viszonyok bemutatása, ügyesen keverve azt a magánélet eseményeivel. A hatalmi játszmák mögött emberi tragédiák sorozata áll, melyeket még a leghatalmasabbak sem kerülhetnek el. Van mit eljátszani a színészeknek. Úgy tűnik, Sonny Chibának nagyobb szerencséje volt a televízióval, mint a mozifilmekkel. Shingen apjának megformálása hálás szerep, jól megírt karaktert kapott. Élt is a lehetőséggel. Yakushi Koji-nak ki kellett tennie magáért a címszerepben, mert a tizenéves harcostól kellett eljutnia a láztól gyötrődő idős hadúrig, a maszkmester jelentékeny közreműködésével.
Egy dologban azért maradt hiányérzetem a film kapcsán. Shingen a harctéri taktika megújítója volt, akinek a színre lépése után teljesen átalakult a japán hadviselés. Az ifjúkori részben még csak-csak felvillan valami ebből, de pont akkor, amikor hatalma csúcsán van, a háborúi a háttérbe szorulnak a filmben a magánélet miatt. Pedig a főhős személye aztán tényleg módot adott volna a szamuráj hadviselés érdekességeinek ecsetelésére.
A dolognak ezt a részét leszámítva a történet elnyerte a tetszésemet. Azoknak ajánlom, akiket érdekelnek a történelmi részletek a hadurak korszakából, szeretik a látványos, korhű jelmezeket, az emberi nagyság és gyarlóság bemutatását és mindezekért cserébe elnézik, hogy nem akciófilmet kapnak könnyed fogyasztásra. Mostanra már nem csak a ráégetett verziója létezik, hanem felújított képű DVD kiadása is megjelent.